Obsługiwane przez usługę Blogger.

21 maj 2014

ETYKIETY: ,

Domki dla owadów

PODZIEL SIĘ
"Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi..." - powiedział kiedyś Albert Einstein. Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale bez pszczół nie ma życia na Ziemi. Zacznijmy, więc coś dla nich robić.

Nasze ogrody to nie tylko rośliny, ale także żyjące w nich zwierzęta, w szczególności te małe. Ingerencja człowieka z chemicznymi preparatami jest dla nich szkodliwa. Na szczęście coraz częściej popularne w uprawie ogrodów i ochronie roślin stają się metody ekologiczne. Biologiczną bronią na szkodniki ogrodowe, a także pomocne w zapylaniu kwiatów są pożyteczne owady. Zatem zaprośmy je do nas, urządzając im "wygodne mieszkanko". Konstrukcja takiego domku jest bardzo prosta i można go wykonać własnoręcznie.

Takie domki powinny być umieszczone w zacisznym, słonecznym i suchym miejscu. Pożyteczne owady przyciąga również posadzenie roślin nektarodajnych (wierzba, lipa, wrzosy, macierzanki, malina, czarny bez), dzika łączka kwietna, a także kawałek nie koszonego, "zaniedbanego" trawnika.

Owady dla których zbudujemy domek, odwdzięczą nam się pracą. Najliczniej spotykana i znana ze swej pracowitości jest niewielka pszczoła-murarka. Chętnie wykorzystuje przygotowane przez nas gliniane mury, lecz nie gardzi także jamkami w domkach z drewna i słomy. Wylęga się z poczwarki jesienią, ale gniazdo opuszcza dopiero w marcu i uwija się pośród kwiatów do czerwca.

Takie domki pełnią także funkcję dydaktyczną. Dzięki nim możemy lepiej poznać i zrozumieć świat przyrody. Niektóre konstrukcje takich domków pozwalają na obserwację faz rozwoju owada.

Domki dla owadów
Źródła: ebay.de, wwwrockrose.blogspot.com, burgonandball.com, pinterest.com, hgtv.com, grow4it.co.uk

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ładne te domki :)

LukAs pisze...

Fajnie byłoby mieć taki w ogrodzie ��