Obsługiwane przez usługę Blogger.

10 mar 2013

ETYKIETY:

Popiółu z kominka w ogrodzie

PODZIEL SIĘ

Popiółu z kominka w ogrodzie


Popiół drzewny zawiera składniki odżywcze potrzebne roślinom do życia. Podczas spalania drewna azot i siarka zmieniają sią w gazy, zaś wapń, potas i magnez w śladowych ilosciach, pozostają w popiele. Popiół przydatny jest do wapnowania gleby, podnosząc jej pH i zapobiegając jej nadmiernemu zakwaszeniu. Jesli posiadasz kwaśną glebę z niedoborem potasu, skorzystaj z popiołu drzewnego. Jednak jesli chcesz uprawiać rośliny kwasolubne, takie jak jagody, borówki, różaneczniki czy azalie, popiół drzewny nie bedzię dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Popiół drzewny szybko i całkowicie rozkłada się w ziemi, dzięki jego drobnemu uziarnieniu. Dla większości gleb w ogrodzie 10kg (około 20l) popiołu może być bezpiecznie stosowana każdego roku na powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Jest to tyle samo ile wynosi zastosowanie 6kg wapnia na tej samej powierzchni. Najlepszym czasem do stosowania popiołu drzewnego jest wiosna, kiedy gleba jest sucha i nie uprawiana. Ilość popiołu uzależniona jest od rodzaju spalanego drewna. Z drewna drzew liściastych powstaje trzy razy więcej popiołu, niż z iglastych.
Warto zastosować popiół drzewny na kompostowniku, gdyż stwarza on idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów glebowych. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie gdy kompostujesz dębowe liście lub igły sosnowe.
Popiół drzewny można także wykorzystać do zwalczania ślimaków. Popiół pozbawia ślimaki wody. Należy nim posypać podstawy roślin. Niestety po deszczu traci on swoje właściwości.
Popiół działa korzystnie na rośliny, ale należy dawkować go rozważnie. Zbyt duża ilość popiołu w glebie może niebezpiecznie zwiększyć jej pH i doprowadzić do gromadzenia się w glebie soli, która może być szkodliwa dla roślin. Popiół powinien być przechowywany w pojemniku ze szczelną pokrywką. Zapobiegnie to przypadkowemu pożarowi i wymywaniu składników odżywczych przez wodę.
Nie należy używać popiołu uzyskanego w wyniku spalania śmieci, tektury oraz barwionego drewna. Materiały te zawierają potencjalne chemikalia, które mogą być szkodliwe dla roślin, a nawet zahamować ich wzrost.
Z popiołem należy postępować ostrożnie, ponieważ jest to materiał silnie alkaliczny. Należy stosować rękawice ochronne, okulary ochronne i maski przeciwpyłowe. Nie należy rozpylać popiołu podczas wietrznych dni. Nie należy mieszać popiołu z żadnymi nawozami, gdyż tracą one swoje właściwości. W przypadku zastosowania popiołu na trawniku, należy odczekać miesiąc przed zastosowaniem nawozów azotowych. Nigdy nie stosujemy popiołu w formie grudek, które mogą gromadzić sól i tworzyć niekorzystne środowisko do rozwoju roślin.
Warto wykorzystywać popiół drzewny w ogrodzie, gdyż jest to jeden z ekologicznych zabiegów agrotechnicznych. Pamiętajmy jednak o rozważnym stosowaniu tej metody, gdyż nadmiar i nieumiejętne stosowanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

0 komentarze: