Obsługiwane przez usługę Blogger.

10 mar 2013

ETYKIETY:

Oszczędzanie wody i czasu, a poprawnie zamontowany system nawadniania.

PODZIEL SIĘ
Jeśli nie używasz nawadniania w ogrodzie, zastanów się czy to Ci się opłaca. Nawadnianie jest bardzo wydajnym sposobem na oszczędność wody i czasu. Badania pokazują, że dobrze zaprojektowane systemy nawadniania mogą zmniejszyć zużycie wody co najmniej o 30 procent, a w niektórych przypadkach nawet do 60 procent, w porównaniu do innych metod, takich jak podlewanie ręczne. 

System nawadniania dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Oznacza to że bardzo mało składników odżywczych, zostaje wymytych, poza zasięg roślin. Dla zapracowanych ogrodników, główna zaleta systemu nawadniania to oszczędność zarówno czasu i wysiłku. Systemy eliminują konieczność przeciągania węży po całym ogrodzie. Do pełnej automatyki stosuje się systemy uruchamiane przez sterowniki, które zarządzają czasem pracy systemu. Rośliny podlewane dzięki zastosowaniu systemu rosną szybciej i są zdrowsze, bo mają wszystko, czego potrzebują.

Systemy nawadniania kroplowego
Jednym z przykładów automatycznego systemu nawadniania jest linia kroplująca. Taki system jest idealny do podlewania grządek warzywnych, ale również do podlewania drzew i krzewów umieszczonych na rabatach. Systemy nawadniania kroplowego oparty jest na przenoszeniu pod niskim ciśnieniem wody przez sieć rur i innych elementów do dokładnych miejsc nawadniania. Do podlewania trawnika, prawdopodobnie będziesz chciał założyć bardziej skomplikowany system, oparty na zraszaczach wynurzalnych. 

System oparty na zraszaczach
Komfortowe nawadnianie trawnika przy pomocy zraszaczy wynurzalnych doskonale nadaje się do podlewania trawników, zarówno przydomowych jak i o dużych powierzchniach. Większy komfort użytkowania osiąga się dzięki inteligentnym, innowacyjnym rozwiązaniom takim jak np. czujnik wilgotności gleby uwzględniającym wilgotność gleby i wyłączający system gdy jest ona wystarczająca dla roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest również sterownik nawadniania, który doskonale sprawdza się, gdy instalacja składa się z kilku sekcji nawadniających. Sterownik umożliwia dowolne wybieranie dni i cykli nawadniania oraz ustawianie czasu podlewania.

Projektowania systemu
Pierwszym krokiem przy projektowaniu systemu nawadniania jest zdecydowanie, do czego ma nam służyć system. Do ogrodu warzywnego, balkonu, czy całego ogrodu? Ważne jest również ukształtowanie terenu. Jeśli ogród jest pagórkowaty, prawdopodobnie będziesz musiał użyć odpowiedniej ilości sekcji, które zrównoważą ciśnienie wody. Należy pamiętać, że rośliny mogą stać się "uzależnione" od nawadniania, gdyż korzenie będą koncentrować się w obszarze, w którym woda jest dostępna. Podczas projektowania, ważne jest to, żeby woda rozkładała się równomiernie na całej powierzchni, dzięki czemu wzrost korzeni będzie jednolity.

Możesz zaprojektować swój własny system, ale lepiej zlecić to zadanie wykwalifikowanej firmie, która przygotuje projekt systemu dla Ciebie. Wystarczy że dostarczysz plan sytuacyjno-wysokościowy swojego ogrodu (w skali) i odpowiesz na kilka pytań dotyczących Twojego ogrodu. Otrzymasz projekt konstrukcyjny z rozmieszczonymi sekcjami wraz z listą potrzebnych elementów. 

Najlepiej doradzi Ci Autoryzowany Partner GARDENA. Sprawdź!

0 komentarze: