Obsługiwane przez usługę Blogger.

10 mar 2013

ETYKIETY:

Zakładanie ogrodu - najczęstsze błędy

PODZIEL SIĘ

Samodzielne założenie ogrodu jest niewątpliwie wielką radością i osiągnięciem dla każdego właściciela ogrodu. Niestety niesie za sobą wiele pułapek, których należy unikać. Oto największe z nich:

1. Brak planu
Nasadzenia roślinne powstające bez wcześniejszego planu sprawiają, że ogród traci ład i porządek. Rośliny kupowane pod wpływem impulsu znajdują zazwyczaj przypadkowe, wolne miejsce w ogrodzie i nie komponują się ze sobą.
Aby uniknąć tego błędu, zakładanie ogrodu należy zacząć od rozrysowania planu całego terenu z zaznaczeniem jego istniejących i planowanych elementów. Zdecyduj się na jeden styl i kolorystykę. Wybierz odpowiednie rośliny i małą architekturę, oraz postanów gdzie je umieścić.

2. Niedostosowanie
Niedoświadczeni ogrodnicy nie zwracają uwagi na warunki panujące na danym terenie. Nie sprawdzają jakie rośliny nadają się na glebę piaszczystą, a jakie na gliniastą, jakie na teren słoneczny, a jakie na cienisty. Posadzone rośliny stają się wątłe, chorują lub całkowicie zamierają. Aby uniknąć tego problemu przy wyborze roślin należy sprawdzić jakie mają wymagania i postarać się im je zapewnić.

3. Estetyka przed funkcjonalnością
Dobrze zaplanowany ogród nie tylko współgra z domem i otoczeniem, ale przede wszystkim jest funkcjonalny.
Często się o tym zapomina. Projektując ogród należy go na wstępie podzielić na strefy funkcjonalne, a dopiero później umiejscawiać elementy małej architektury i rośliny

4. Niewłaściwe roślny w niewłaściwym miejscu
Kupując małe sadzonki, wiele osób nie zastanawia się jakie rozmiary osiągną i ile przez to potrzebują miejsca. Posadzona blisko domu mała roślinka z której wyrośnie duże drzewo może stać się nie lada problemem. Niektóre rośliny mogą być też bardzo ekspansywne i zagłuszać inne gatunki. Pozbycie się ich z ogrodu może być później bardzo trudne.
Kupując roślinę, sprawdźmy najpierw informację o niej w sprawdzonej literaturze lub poprośmy o poradę specjalistę.

5. Tylko trawnik
Wiele osób uważa, że trawnik jest najłatwiejszym do wykonania i wymagającym najmniejszej pielęgnacji elementem ogrodu. Niestety piękny trawnik wymaga pielęgnacji. Należy go odpowiednio nawozić, dobrze podlewać i często kosić. Zakładanie trawnika w całym ogrodzie to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Czasami warto rozważyć zastosowanie alternatyw takich jak łąka kwietna na piaszczystym terenie lub rośliny okrywowe pod koronami drzew.

6. Ogród nieatrakcyjny zimą
Wiosną w przydomowych ogrodach zachwycamy się kwitnącymi roślinami cebulowymi. Latem wzrok przyciągają kolorowe byliny. Jesienią drzewa i krzewy przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Zapomina się jednak o zimie, która może być równie ciekawa. Stosując rośliny o dekoracyjnych pędach i owocach lub o zimozielonych liściach ogród stanie się miejscem atrakcyjnym przez cały rok.

7. Usychający ogród
Nie każdy ma czas i ochotę, by w letnie poranki podlewać swój ogród. Cierpią na tym rośliny. Kilka upalnych dni potrafi uczynić z trawnika pustynię. Rozwiązaniem jest założenie systemu automatycznego nawadniania. Podleje on ogród o zaprogramowanej porze, nawet wtedy gdy będziemy w tym czasie na wakacjach. Rośliny dostaną odpowiednią dawkę wody, dzięki czemu będą pięknie i zdrowo rosły.
Zakładając ogród po raz pierwszy łatwo popełnić jakiś błąd. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zapobiegnie popełnianiu niektórych z nich. W razie wątpliwości warto zapytać o poradę specjalistę.
Dobrym rozwiązaniem, przy małym budżecie przeznaczonym na ogród, jest zamówienie profesjonalnego projektu, a następnie samodzielne jego zrealizowanie.

0 komentarze: